Свет
24. April 2024 - 18:43

Бајден го потпиша законот за ТикТок

Претседателот Џо Бајден во средата го потпиша законот за воена помош од 95 милијарди долари, која вклучува помош за Украина, Израел и Тајван и која исто така има одредба со која ќе се принуди сајтот на социјалните медиуми ТикТок да се продава или да биде забранет во САД.

Соопштението означува крај на долгата, болна битка со републиканците во Конгресот околу итно потребната помош за Украина.

„Се воздигнавме до моментот, дојдовме заедно, и го завршивме тоа“, рече Бајден на настанот во Белата куќа за да го објави потпишувањето. „Сега треба да се движиме брзо, и тоа го правиме“,

Но, значителна штета е направена на напорите на администрацијата на Бајден да и помогне на Украина да ја одбие бруталната инвазија на Русија за време на ќорсокакот за финансирање што датира од август, кога демократскиот претседател го поднесе своето прво итно барање за трошење за помош за Украина. Дури и со приливот на ново оружје и муниција, малку е веројатно дека Украина веднаш ќе се опорави по неколкумесечни неуспеси.

Бајден, исто така, потпиша и првичен пакет помош за воена помош и рече дека испораката ќе започне во „следните неколку часа“ – првата транша од околу 61 милијарда долари доделени за Украина, според американски официјални претставници. Се очекува да вклучи капацитети за противвоздушна одбрана, артилериски гранати, оклопни возила и друго оружје за да ги зајакне украинските сили каде моралот тонеше додека рускиот претседател Владимир Путин извојуваше победа по победа.

Но, долгорочно, останува неизвесно дали Украина – по неколкумесечни загуби во источна Украина и претрпената огромна штета на нејзината инфраструктура – може да направи доволно напредок за да ја одржи американската политичка поддршка пред да го изгори последниот прилив на пари.