Loading Video...
Фудбал
7. May 2022 - 18:15

Баер Леверкузен се поблиску до место во Лигата на шампионите

Баер Леверкузен е чекор поблиску до освојување на 3.место во Бундес лигата, а со тоа и пласман во Лигата на шампионите следната сезона. 
 
Популарните „фармацефти“ попладнево на гостувањето кај Хофенхам славеа победа со 4-2 иако во два наврати имаа негатива. 
 
Со трите нови бодови и вкупно 61, Баер сега има седум повеќе од Лајпциг кој утре го игра својот меч од оваа рунда против Аугсбург. 
 
Сугурни патници во Лигата на шампионите се Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, а на две кола до крајот на првенството надеж имаат и екипите на Фрајбург, Униот Берлин, па дури и Келн кој дене3ска загуби од Волфсбург со 1-0