Тенис
14. September 2015 - 10:13

АТП: Ѓоковиќ прв со 16 илјади поени

 
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не само што го освои 10-тиот Грен слем трофеј со триумфот на Флешинг медоус, туку и го сруши рекордот на Надал откако стана првиот тенисер што ја минува границата од 16.000 освоени АТП поени.
 
Со овој рекорд популарниот Ноле  најмалку до средината на 2016 година ќе биде лидер. 
Ѓоковиќ сега  ќе има 16.145 поени, и ќе биде 164 седмица на лидерското место. Сега предизвик ќе биде да се надмине рекордот на Џо Меникро кој на првото место на АТП листата беше 170 седмици. Тоа и повеќе од сигурно ќе биде постигнато.
 
АТП во 2009 година го смени системот на бодување, па за титула на Грен слем се добиваат по 2.000 поени, место 1.000, а за Мастерс турнирите вредноста за победа е 1.000. Од тогаш, рекордот го имаше Рафаел Надал со 15.360 поени од 1 мај 2009 година.