Свет
26. March 2019 - 10:14

Армијата на Путин ќе го брани Мадуро: Нема да дозволам да ја уништат Венецуела како што и направија на Србија во 1999 година

Претседателот на Русија ја испрати својата војска во Венецуела  што јасно укажува дека   Путин нема да дозволи најавената американска интервенција  против Николас Мадуро  да заврши како нападите во Југославија, Ирак, Либија... 
 
Контингент со руски специјалци и со 35 тони борбена опрема пристигна викендов во Каркас. 
 
Оваа акција, како што велат експертите, претставува јасна и осрта порака на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе и помогне на Венецуела и на  нејзиниот претседател Николас Мадуро во случај ако се слулчи најавуваниот американски напад.