Балкан
30. December 2016 - 9:35

Албанската полиција уапси Косовец осуден за тероризам

Албанската полиција на гранчниот премин Морина на албанско-косовската граница, уапси триесетгодишен Косовец обвинет за тероризам.

Како што јави дописникот на МИА, станува збор за Енос Беголи од Косовска Митровица, по кого властите во Приштина распишаа меѓународна потерница.

Нему во април годинава, Основниот суд во Приштина во отсуство му изрече казна затвор во траење од четири години, поради учество во војната во Сирија на страната на групата Исламска држава (ИД). Заедно со него беа осудени уште десет други лица.

Беголи во октомври 2013 година преку Турција пристигнал во Сирија, каде прво бил во камп на тримесечна обука кај Алепо. Инаку, од 2009 година, па до заминувањето во Сирија, тој живеел во Франција,каде бил женет со Французинка.

По извршените законски процедури, Беголи им бил предаден на претставниците на косовската полиција.