Македонија
27. January 2021 - 14:00

9 починати и 394 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 190, Кавадарци – 29, Велес – 19, Делчево – 16, Куманово – 14, Охрид – 12, Дебар – 12, Гостивар – 11, Прилеп – 7, Штип – 7, Битола – 7, Берово – 7, Демир Капија – 7, Кичево – 6, Тетово – 5, Струмица – 5, Гевгелија – 5, Свети Николе – 4, Неготино – 4, Виница – 4, Струга – 3, Кочани – 3, Крива Паланка – 3, Радовиш – 3, Крушево – 3, Ресен – 2, Пробиштип – 2, Кратово – 2 и Пехчево - 2.

Регистрирани се 387 оздравени пациенти од:

Скопје – 255, Куманово – 21, Тетово – 15, Струмица – 15, Велес – 14, Ресен – 12, Битола – 11, Дебар – 8, Гостивар – 7, Кавадарци – 5, Штип – 4, Кичево – 3, Демир Хисар – 3, Делчево – 2, Охрид – 2, Гевгелија – 2, Свети Николе – 2, Кочани – 2, Богданци – 2, Берово – 1, Валандово – 1.  

Починати се 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два од Кичево (61 и 70г), по еден од Ресен (77г), Битола (87г), Виница (57г), Охрид (79г) и Прилеп (65г). Осум од пациентите се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Направените 2236 теста се преку: ИЈЗ-518, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-188, Биотек-138, МАНУ-110, Жан Митрев (Филип Втори)-101, Систина-150, лабораторија Лаор–128, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-8, лабораторија болница Козле-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-699, УК Пулмологија со алергологија–5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 448.031 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91555, бројката на оздравени пациенти е 80008, на починати е 2821, а бројот на активни случаи изнесува 8726. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39861, активни 4788

• Куманово 5153, активни 374

• Тетово 5050, активни 316

• Прилеп 4534, активни 192

• Гостивар 3600, активни 222

• Штип 3491, активни 145

• Битола 3203, активни 156

• Велес 3056, активни 262

• Охрид 2761, активни 367

• Кавадарци 2533, активни 320

• Струмица 2519, активни 278

• Струга 2189, активни 150

• Кочани 1717, активни 83

• Кичево 1710, активни 128

• Свети Николе 1072, активни 32

• Гевгелија 978, активни 98

• Неготино 957, активни 92

• Дебар 753, активни 92

• Ресен 730, активни 90

• Крива Паланка 719, активни 47

• Радовиш 693, активни 46

• Делчево 591, активни 155

• Берово 584, активни 43

• Пробиштип 505, активни 41

• Виница 489, активни 34

• Валандово 325, активни 11

• Демир Хисар 243, активни 6

• Македонски Брод 242, активни 11

• Богданци 224, активни 27

• Кратово 220, активни 20

• Крушево 203, активни 29

• Демир Капија 195, активни 33

• Македонска Каменица 190, активни 20

• Пехчево 183, активни 13

• Дојран 82, активни 5