Македонија
22. September 2021 - 18:14

491 нов случај на Ковид-19, починати се 16 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 232, Куманово – 41, Штип – 26, Велес – 20, Битола – 19, Охрид – 17, Кавадарци – 16, Прилеп – 15, Струмица – 14, Свети Николе и Кратово – по 10, Кочани и Радовиш – по 8, Гостивар и Кичево – по 7, Гевгелија и Валандово – по 6, Струга и Берово – по 5, Ресен – 4, Тетово и Пробиштип – по 3, Крива Паланка, Виница и Демир Хисар – по 2, Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 416 оздравени пациенти од: Скопје – 214, Струмица – 70, Куманово – 23, Тетово – 16, Штип – 12, Кочани и Кичево – по 10, Гостивар – 9, Битола – 8, Велес и Кавадарци – по 7, Прилеп и Свети Николе – по 5, Крива Паланка и Богданци – по 3, Охрид, Кратово, Радовиш и Пробиштип – по 2, Гевгелија, Валандово, Ресен, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран - по 1.

Починале 16 лица: 8 починати лица од Скопје (88г, 82г, 82г, 76г, 72г, 72г, 71г и 64г), 3 починати лица од Куманово (80г, 71г и 65г) и по едно починато лице од  Струмица (71г), Тетово (61г), Охрид (85г), Штип (86г) и Берово (45г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 14.09.2021 до 20.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Скопје и Штип и по едно починато лице од Струга и Кичево. Починатите се на возраст од 54-83 години, од кои 3 лица починале во болнички услови, додека 3 лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.747 тестови преку: ИЈЗ-363, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–74, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-135, Авицена-168, Биотек-290, Систина-77, лабораторија Лаор-176, Синлаб-30, Ремедика-31, Плодност–64, Генеа-16, Никоб лаб-350, ВФВ Медикал-72, Ели Медика-64, Ројал Медика –26,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.409.

Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.113 бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81663, Активни 5709

Куманово 11116 920

Тетово 10767, Активни 971

Прилеп 8944, Активни 285

Гостивар 7932, Активни 507

Битола 6977, Активни 257

Велес 6077, Активни 297

Охрид 5844, Активни 559

Кавадарци 5777, Активни 212

Струмица 5632, Активни 405

Штип 5593, Активни 236

Кичево 3895, Активни 423

Струга 3763, Активни 540

Кочани 3158, Активни 133

Гевгелија 2367, Активни 78

Неготино 2300, Активни 44

Свети Николе 1838, Активни 109

Ресен 1518, Активни 105

Радовиш 1489, Активни 112

Дебар 1444, Активни 127

Крива Паланка 1361, Активни 57

Берово 1200, Активни 37

Делчево 1111, Активни 67

Виница 1011, Активни 47

Пробиштип 900, Активни 43

Валандово 794, Активни 34

Богданци 544, Активни 17

Кратово 541, Активни 57

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 463, Активни 32

Демир Хисар 428, Активни 18

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 8

Македонска Каменица 293, Активни 20

Дојран 139, Активни 1