Македонија
28. јуни 2021 - 13:52

3 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
 
Во последните 24 часа се направени 1.342 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје  –  3.
 
Регистрирани се 6 оздравени пациенти од: Скопје и Тетово – по 2, Кочани и Кичево – по 1.
 
Не се регистрирани починати лица.
 
Направени се 1.342 тестови преку: ИЈЗ-30, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-76, Биотек-74, Систина-60, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-145, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 890.
 
Досега во земјата се направени вкупно 874.236 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.676, бројката на оздравени пациенти е 149.967, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 225.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68662, Активни 89
Куманово 8882, Активни 24
Прилеп 8327, Активни 18
Тетово 7248, Активни 20
Битола 6306, Активни 8
Велес 5473, Активни 5
Гостивар 5181, Активни 7
Кавадарци 5154, Активни 1
Охрид 5019, Активни 17
Штип 4961, Активни 1
Струмица 4119, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2596, Активни 15
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 4
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 2
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 2
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0