Спорт плус
24. February 2018 - 17:22

ЗОИ: Бронзен медал за Канада

На ЗОИ завршни натпревари на хокеарскиот турнир каде е поделен и првиот медал.

Во малото финале  селекцијата на Канада успеа да слави против Чешка и да се закити со бронзен медал. 

Досегашните олимписки шампиони постојано беа во предност, во еден момент и со убедливи 6:2, а Чесите на крајот со два гола избегнаа катастрофа.

Големото финале во кое за златниот медал ќе се борат селекциите на  Русија и Германија се игра утре изутрина во 5 часот.