Спорт плус
18. April 2017 - 10:52

Златната трка за Жилбер

Нов успех на Филип Жилбер оваа пролет на велосипедските трки. Белгиецот успеа да го победи Полјакот Михал Квјатковски (Тим Скај) на неделната класична Амстел златна трка во Холандија
 
Откако главната група беше раздвоена со неколку обиди за соло-пробив, главната група со Алехандро Валверде и Грег ван Авермет се закани во последните 30 километри. Меѓутоа, групата не успеа да ги фати Жилбер и Квјатковски, кои ги тестираа своите сили во финишот.
 
Квјатковски, кој знаеше дека има помалку шанси да победи во спринтерски финиш, почна да се одвојува порано, но Жилбер успеа да стигне до нова победа, две недели откако триумфираше на домашната Трка околу Фландрија.