Фудбал
26. November 2020 - 10:37

Зидан: Реал против Интер го одигра својот најдобар натпревар сезонава

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан, по победата над Интер во Лигата на шампионите, истакна дека неговиот тим одигра одлично. Според него, тимот од Мадрид го прикажа најдоброто издание во досегашниот тек на сезоната

– Одигравме одлично од првата до последната минута. Бевме сериозни и енергични. Разбравме дека важноста на овие три бода е огромна. Тоа му помогна на мојот тим да го покаже својот најдобар фудбал.

Морам да им се заблагодарам на моите момци. Денес немавме други опции освен да победиме. Тајната на успехот беше во тоа што секој даде 100 проценти. Целосно ги заслуживме овие три бода бидејќи ја контролиравме играта до последниот момент, истакна Зидан.

Реал синоќа на гости го победи Интер со 2:0 и по 4.коло во Б-групата од Лигата на шампионите е втор со седум бода. Лидер е Борусија Менхенгладбах со осум. Шахтјор има четири, Интер е последен со само два бода.