Македонија
16. July 2019 - 14:13

Зендели: Правна разврска за случајот „Рекет“

Пратеникот Фадил Зендели од Беса смета дека треба да има правна разврска на случајот „Рекет“ бидејќи, според него, тоа е еден од предусловите за евроинтеграциските процеси на земјата.
 
Во денешната изјава Зендели рече дека неговата партија го подджувала СЈО и оти и натаму го поддржува, но дека ситуацијата уште повеќе се комплицира по она што вчера се обелодени во јавноста.
 
-Сепак, треба да се изнајде начин како СЈО да продолжи да функционира, со нови обвинители кои се докажани дека се независни во својата работа, рече пратеникот. Но, според него, мисијата од основањето на СЈО треба да продолжи