Свет
19. January 2016 - 9:31

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе Тајван

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени  денеска го потресе Тајван. Сеизмолозите утврдија дека епицентарот бил на 23,8 километри југоисточно од брегот на островот и на  20,4 километри под морското дно, пренесува ТАСС.

Потресот најмногу бил почувствуван на територијата на селото Дунхе во округот Тајдун.

Засега нема податоци за настрадани или евентуална материјална штета.