Свет
11. September 2016 - 9:43

Земјотрес од 5,7 степени: 13 загинати и 203 повредени

Најмалку 13 лица загинаа и 203 се повредени во силен земјотрес што ја погоди Танзанија.

Најголем дел од жртвите и повредените се во северозападниот дел на земјата, во округот Букоба.

Потресот беше со интензитет од 5,7 степени по Рихтер. Штети во главниот град на Танзанија Дас ес Салам не се регистрирани.