Свет
14. August 2015 - 8:19

Земјотрес од 5,2 по Рихтер во Чиле

Земјотрес со интензитет од 5,2 степена беше регистриран во Чиле, но нема информации за жртви и оштетени објекти.

Според Националниот сеизмолошки центар епицентарот бил на 39 км. од градот Леби и на 655 км. од главниот град Сантјаго.

Во изминатото деноноќие во Чиле беа регистрирани девет подземни потреси, повеќето во северниот дел од државата.