Балкан
1. January 2020 - 10:39

Земјотрес ја стресе Албанија во првите часови од новата година

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, во  2 часот и 53 минути, ја затресе Албанија.

Епицентарот бил 27 километри северо-западно од Драч во Јадранското море на длабочина од 10 километри.

Претходниот ден пак земјотрес од 4,5 степени беше регистриран во Бугарија. Потресот бил со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар на 64 километри јужно од Софија.