Македонија
11. July 2017 - 20:30

Застрелан млад скопјанец

Дваесет и четири годишно момче е повредено во престрелка меѓу две групи која попладнево се случила во скопско Драчево. Според информациите во инцодентот учествувале повеќе лица кои започнале тепачка кај поштата во Драчево користејќи ножеви и огнено оружје. По тепачката учесницоте со два автомобили марка Фолксваген и Хјундаи побегнале од местото.
Неофицијално според извори од МВР се сомничат две лица, извесен Г.Н ид Скопје и лице чии иницијали почнуваат со Љ кои се превезувале во Фолксвагенот. Автомобилот полицијата го пронашла во населбата Драчево а по лицата и другиот автомобил се уште се трага.
Повредениот Д.Т. е префрлен во волница но нема информации за неговата состојба.
Од МВР за Press24 и официјално го потврдуваат случајот но велат дека повеќе детали ќе соопштат по завршувањето на увидот.
Драчево неколку часа беше влокирано од возила на полиција и Брза Помош.
 
 
Иако од полицијата не сакаат да изнесуваат детали очевидци велат дека повредениот и напаѓачите се од македонска националност.