Свет
6. April 2020 - 20:50

Заразата од Ковид-19 во САД веќе зеде над 10.000 жртви

Од почетокот на епидемијата со коронавирусот во САД, од крајот на јануари, во оваа земја веќе умреле над 10.000 лица, соопшти  денеска Универзитетот „Џон Хопкинс“.

Универзитетот од Балтимор, што води глобална статистика, уште објави дека во САД има речиси 347. 003 потврдени случаи на заразени, а бројот на смртни случаи е 10. 335.