Македонија
16. July 2019 - 14:03

Запленети брендирана облека, накит и уметнички дела кај Боки 13, кај Кичеец големо количество оружје

Полицијата кај Боки 13 пронашла и одземала  лап топ и персонални компјутери, брендирана облека, накит, часовници и уметнички дела. По вчерашниот претрес по наредба на обвинителството за организиран криминал, предметите се предадени на вештачење. 

Во домот на Зоран Милески познат како Зоки Кичеец пронајдени и одземено е поголемо количество оружје и муниција. Дали Кичеец имал дозвола за истото допрва ќе се утврдува. Од кај него се одземени повеќе лап топ компјутери, документација, мобилни телефони, УСБ стикови и мемориски картички.

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден до раните утрински часови работеше на прибирање на материјални докази поврзани со осомничените во случајот „Примање награда за противзаконито влијание“,стои во соопштението од Обвинителството.

„Како што веќе обвинителството информираше, извршени се претреси во домот на родителите на првоосомничениот, во станот каде што престојувал, како и во просторијата што ја користел во едно правно лице, воедно извршен е претрес и во домот на второосомничениот, како и во возилата што ги управувале.

Со оглед на обемноста на материјалот , записниците за одземени предмети се уште се подготвуваат и во моментов обвинителството не може да соопшти детали.

Воедно, обвинителството ја известува јавноста дека до овој момент надлежниот обвинител нема извршено разговори со други лица, за кои излегоа шпекулации во јавноста дека се повикани на информативен разговор во насока на расветлување на случајот.

Во интерес на истражната постапка и спречување на шпекулациите во јавноста, обвинителството колку што дозволува истрагата континуирано ќе информира за преземените дејствија.“

 

Мирјана Давидовска