Свет
13. July 2015 - 10:25

Заложничка драма: Азиланти држат заложници во бутик

Група вооружени напаѓаќи упаднале во продавница крај Париз и зеле десетина луѓе за заложници, јавуваат француските медиуми.

Тие се забарикадирале во продавницата „Прајмарк“ во гратчето Велнев ла Гаран, близу Сен Дени кој се наоѓа на северната граница на Париз.

Извор на АП од полицијата соопштил дека станува збор за грабеж кој тргнал наопаку па вработените во „Прајмарк“ станале заложници.

Напаѓачите се азиланти, јавува АП повикувајќи се на извори од полицијата.