Фудбал
21. February 2020 - 8:24

Вулвс со најголема предност по првите дуели во 1/16финалето од Лига Европа

Во второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа, синоќа се одиграа првите средби од шеснаестфиналните пресметки по кои со највисока предност се стекна премиерлигашот Вулвес.

Победа забележа и Спортинг за кого настапува македонскиот репрезентативбец Стефан Ристовски. Македонецот беше асистент во 44.минута кога гол постигна Сорар.

Постигнати резултати:
Клуж – Севиља 1:1
Бриж – Манчестер јунајтед 1:1
Ајнтрахт Франкфурт – Салцбург 4:1
Копенхаген – Селтик 1:1
Хетафе – Ајакс 2:0
Лудогорец – Интер 0:2
Шахтјор – Бенфика 2:1
Спортинг – Башакшехир 3:1
АЗ Алкмар – ЛАСК 1:1
АПОЕЛ – Базел 0:3
Рома – Гент 1:0
Баер Леверкузен – Порто 2:1
Олимпијакос – Арсенал 0:1
Глазгов Ренџерс – Брага 3:2
Волфзбург – Малме 2:1
Вулвс – Еспањол 4:0.

Реваншите се закажани за следниот четврток.