Македонија
2. August 2020 - 11:11

Во сообраќајка во кумановско загина 16-годишно момче

Вчера во сообраќајна несреќа на патот Куманово-Свети Николе загина 16-годишно момче кое управувало моторцикл. Во соопштението на МВР стои:

„На 01.08.2020 во 22,05 часот било пријавено дека на регионален пат Куманово-Свети Николе, кај с.Доброшане,кумановско се случила сообраќајна незгода во која учествувале моторцикл „јамаха“, управуван од 16- годишен малолетник од с.Доброшане, патничко моторно возило „БМВ“ со кумановски регистарски ознаки управувано од М.М.(24) од Куманово, кој првично го напуштил местото на настанот, а потоа сам се пријавил во СВР Куманово и паркирано патничко моторно возило„југо“ со кумановски регистарски ознаки, сопственост на Т.Т. од Кумнаово.

Во незгодата возачот на моторциклот починал на лице место, а од екипа на итна медицинска помош била констатирана смрт.

Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и екипа од СВР Куманово“.