Македонија
27. February 2021 - 10:08

Во Скопје санкционирани 64 возачи

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден (26.02.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

- Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 64 мерки, меѓу кои осум за возење без возачка дозвола, три за непочитување на брзина на движење, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, седум санкции за користење на мобилен телефон, две за возење под дејство на алкохол, 27 за непрописно паркирани возила, соопштуваат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови,велат од министерството.

Од Министерстовото за внатрешни работи апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот