Свет
12. July 2019 - 15:20

Во Кина уапсени 16 странци и тројца Кинези за употреба на дрога

Кинеската полиција уапси 19 лица, меѓу кои четворица британски државјани, поради обвинение за користење дрога во покраината Џангсу, соопшти Британската амбасада во Пекинг.

Меѓу уапсените се 16 странци, седум наставници и девет ученици, кои минатата недела се задржани во притвор откако биле позитивни на тестовите за дрога.

Засега не е објавено државјанството на останатите уапсени странци.

Полицијата не прецизира за која дрога станува збор.