Свет
1. October 2020 - 9:01

Во изминатиот ден 23 жртви на ерменска страна во Нагорно Карабах

Во судирите во Нагорно Карабах во изминатиот ден беа убиени 23 лица од ерменска страна, што го зголеми вкупниот број на жртви на 104, објави владиниот информативен центар.

Десетици луѓе загинаа, а стотици се ранети во борбите од неделата што се проширија надвор од границите на Нагорно Карабах, заканувајќи се дека ќе се прелеат во општа војна меѓу поранешните советски републики Азербејџан и Ерменија.

Ситуацијата во Нагорно Карабах ескалираше кон крајот на минатата недела.

На 27 септември, Министерството за одбрана на Азербејџан објави дека вооружените сили на Ерменија гранатираа места на линијата за контакт во Нагорно Карабах и дека меѓу жртвите има цивили и војници.

Според Министерството за одбрана на Ерменија, Нагорно Карабах бил мета на воздушни и ракетни напади. Ереван тврди дека Баку започнал офанзива во правец на Карабах.