Свет
3. October 2019 - 10:54

Во Чешка самит на Вишеградската група

Во дворецот Лани денеска ќе се одржи самит на Вишеградската група (В4) чиј домаќин е претседателот на Чешка Милош Земан.

На самитот ќе учествуваат и претседателката на Словачка Зузана Чапутова, претседателот на Унгарија Милош Земан, претседателот на Полска Анджеј Дуда и претседателот на Словенија Борут Пахор.

По покана од Земан, на состанокот ќе присуствува и српскиот претседател Александар Вучиќ, јави Танјуг.