Свет
21. јуни 2017 - 22:10

Високи претставници на Кина и САД разговараа за Северна Кореја

Високи воени и безбедносни претставници на САД и Кина започнаа денеска во Вашингтон разговори во врска со Северна Кореја, по смртта на 22-годишниот студент Ото Вормбир, кој е пуштен од таа земја во коматозна состојба и почина во понеделникот.

Од американска страна во разговорите учествуваат државниот секретар Рекс Тилерсон и министерот за одбрана Џим Матис, додека Кина ја претставуваат министерот за надворешни работи Јанг Јиечи и началникот на Генералштабот на Кинеската народна армија, генерал Фанг Фенгуи.

Американскиот претседател Доналд Трамп сметал дека Кина ќе ја употреби својата економска предност во однос на владата на севернокорејскиот лидер Кин Џонг-ун, во момент кога се зголемува загриженоста поради развојот на нуклеарното оружје на Пјонгјанг, кое може да ја погоди американската територија.

Според вршителот на должност помошник државен секретар на САД задолжен за источна Азија, Сузан Торнтон, Вашингтон и Пекинг се обидуваат да изградат „позитивен импулс“, кој е создаден минатиот месец кога Трамп на Флорида се сретна со кинескиот колега Си Џинпинг.