Тенис
6. July 2018 - 11:03

Вимблдон остана без шампионка

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруса патот кон одбраната на титулата на Вимблдон го заврши во второто коло.

Мугуруса загуби од Белгијката Алисон Ван Ујтванк со 2:1 (5:5, 6:2, 6:1) по речиси два часа борба на централниот терен. Следна противничка на Ван Ујтванк, која е 47.на ВТА листата, ќе биде Естонката Анет Коннтавеит, која ја победи Американката Џенифер Брејди.