Тенис
10. July 2015 - 20:55

Вимблдон: 10-то финале за Федерер

Седумкратниот шампион на Вимблдон Рожер Федерер се избори за своето десетто финале на овој грен слем турнир откако попладнево со 3:0 во сетови во полуфиналето го победи Енди Мареј. Со овој успех Федерер ја продолжи традицијата и нема пораз во полуфинален меч на Вимблдон. Неделното финале против Новак Ѓоковиќ ќе биде нивни 40.ти меч (20:19 за Федерер) ќе биде и реприза на ланското финале.
Федерер сетовите против Мареј ги доби со 7:5; 7:5 и 6:4 во гемови и го доби 24.меч и има скор од 13:11 во победи.
Во првото полуфинале Ѓоковиќ со 3:0 во сетови го победи Ришар Гаске.
Утре на Вимблдон се игра финалето во женска конкуренција меѓу Серена Вилијамс и Гарбине Мугуруза.