Македонија
11. November 2016 - 8:27

Викенд временска: Доаѓа снегот

Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а во западните делови засилен југозападен ветер. Попладне ќе има зголемување на облачноста почнувајќи од западните делови каде и ќе има повремени врнежи од дожд кои ќе продолжат и во текот на ноќта. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Утринската температура ќе се движи од нула до пет, а дневната од 11 до 18 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, попладне ќе има зголемување на облачноста, а кон крајот на денот и во текот на ноќта со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се спушти до три, а дневната ќе се искачи до 14 степени.

Во сабота врнежите од дожд ќе продолжат и локално се очекува да наврнат над 20 л/м2. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Од недела следува период на променливо облачно време со сончеви периоди и со пониски утрински температури.