Македонија
7. September 2019 - 8:22

Вечер на староградска музика во Делчево

Во организација на Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“, во Делчево се одржа вечер на староградска музика. Концертот го отвори домашната женска пејачка група „Ѓурѓа“ и оркестарот „Пијанечки еснафи“, додека свој настап со традиционална хорска музика имаше и Градскиот хор од Штип. За диригентот Ивана Јанкова, беше чест по втор пат, составот од Штип, да настапи во Делчево.
 
-На наше огромно задоволство Градски хор-Штип во една година по втор пат гостува во вашиот град. Нашиот репертоар е во склад со празниците овие денови. Концертот се вика „Во духот на традицијата“, а на програмата се македонски љубовни песни од сите жанрови, поп, рок, народни и староградски во хорско руво, истакна Јанкова.
 
Концертот, како што рече директорот на Центарот за култура, Методи Толевски, е најава за продолжението на проектот „Вечер на серенади“ во чии рамки нови староградски рефрени се најавени за идната среда.
 
-После овој концерт, со проектот „Вечер на серенада“ продолжуваме во среда на 11 септември, кога очекуваме да ни гостуваат староградски групи од Берово, Виница, Свети Николе и музичко дуо од Република Бугарија. Се надеваме дека публиката уживаше вечерва, а ќе присуствува во голем број и наредната среда, рече Толевски.
 
Синоќешниот концерт делчевскиот Центар за култура го реализираше во соработка со општината, како дел од одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Делчево и 28 години од Денот на независноста на Македонија.