Фудбал
10. April 2016 - 16:33

Варди со два гола му донесе нова победа на Лестер

Со двата гола на Џејмс Варди (66 и 90 минута) негов 20-ти и 21-ви сезонава екипата на Лестер забележа нова победа во Премиер лигата.
 
Со новите  три бодови Лисиците сега имаат 10-бода повеќе од Тотенхем кој е на 2.место на табелата. Лондонската екипа попладнево ќе го игра дербито против Манчестер Јунајтед, додека претходно својот меч од оваа рунда ќе го започнат Ливерпул го пречекува Стоук. 
 
На натпреварите одиграни вчера беа постигнати овие резултати: 
Вест Хем – Арсенал 3:3
Свонси – Челзи 1:0 
Саутемптон – Њукасл 3:1, 
Ватфорд – Евертон 1:1, 
Кристал Палас – Норвич 1:0,  
Астон Вила – Бурнемут 1:2 и 
Манчестер Сити – ВБА 2:1.
 
Табела: Лестер 72 бодови, Тотенхем 62, Арсенал 59, Манчестер Сити 57, Манчестер Јунајтед 53, Вест Хем 52, Саутемптон 50, Стоук 47, Ливерпул 45....