Спорт плус
5. јуни 2019 - 11:20

Вардар шампион и во шампионатот во Пинг Понг

 

Во саботата на 1 Јуни во Прилеп и во неделата на 2 Јуни пинг понгарите на ППК Вардар од Скопје и ППК Младост од Прилеп го одиграа финалето од плеј офот. ППК Вардар надмоќно ја освои титулата победувајќи во двата динални плеј оф натпревари со идентичен резултат 4:2. Со тоа вкупниот резултат на добиени натпревари изнесува 3:1 во корист на Вардар.

 Тимот составен од државниот првак Станојковски,Апостолоски и Кироски под водство на тренерот Филе Матевски во текот на целата сезона претрпе само 2 порази, еден во регуларниот дел од сезоната и еден во полуфиналето на плеј офот. За вицешампионот Младост во финалните натпревари настапија, Јочкоски, Штаргоски и Милошевиќ (Србија ), предводени од тренерот Зоран Јованоски - Тарзан.
 
 Во Крива Планка во неделата својот завршен ТОП 8 турнир го имаа сениорите на возраст до 21 година. Во отсуство на државниот првак Петар Костовски, првото место го освои Филип Костадиновски, втор беше Дамјан Стојчев, а третото место гоосвои Даниел Зхоу Главевски. Со својата слаба игра изненади Александар Рикалоски кој е вицешампион во оваа категорија, освојувајќи го четвртото место на ТОП 8.
  Кај сениорките Ива Димитриевска фуриозно со седум победи без пораз го освои првото место, втора е Ана Стојановска и на трето место е Добринка Сотирова.
 
Со овие натпреавари заврши натпреварувачката сезона во првенството 2018/19.
Од 12 до 16 Јуни 2019 година во Скопје во СЦ Форца ќе се одржи Балканското првенство во екипна и поединечна конкуренција за кадети и за јуниори.