Фудбал
22. September 2019 - 18:36

Вардар го презеде лидерското место во прволигашката табела

Попладнево беа одиграни четири натпревари од 7.коло во ПМФЛ
 
Иако екипата на Академија Пандев и по оваа рунда остана непоразена, сепак Вардар е нов лидер на табелата. 
 
Пандевци пред својата публика одиграа без голови со Шкупи, додека Вардар беше подобар од Силекс, па сега црвено-црните имаат бод повеќе од струмичани. 
 
Комплетни резултати и табела по одиграните дуели од 7.коло  во ПМФЛ
 
недела
ВАРДАР   - СИЛЕКС 3 – 0 
АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ -  ШКУПИ 0 – 0 
ШКЕНДИЈА   - СТРУГА ТЛ 2 – 0 
МАКЕДОНИЈА Ѓ.П   - РЕНОВА 0 – 1 
сабота
БОРЕЦ   -   РАБОТНИЧКИ 1-1
 
ТАБЕЛА
1 ВАРДАР 16
2. АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 15
3. МАКЕДОНИЈА ГП 11
4. ШКЕНДИЈА 10
5. РЕНОВА 10
6. ШКУПИ 9
7. СТРУГА ТРИМ & ЛУМ 8
8. РАБОТНИЧКИ 7
9. СИЛЕКС 6
10. БОРЕЦ 5