Свет
15. January 2017 - 10:51

Успешно лансирана американската ракета „Фалкон 9“

Од базата на американското Воено воздухопловство „Ванденберг“ во Калифорнија синоќа беше лансирана ракетата „Фалкон 9“, која во земјината орбита понесе неколку телекомуникациски сателити, јави ДПА.

Лансирањето на ракетата претставува симболично враќање во Вселената на компанијата „Спејс Икс“, при чиј претходен обид за лансирање, лани во септември, дојде до експлозија на ракетата-носач. 

Вчерашното лансирање, првично беше планирано за минатиот викенд, но беше одложено поради лошите временски услови.

Со „Фалкон 9“ во земјината орбита беа однесени 10 сателити на компанијата „Иридиум Комуникајшанс“.

Околу девет минути по лансирањето, првиот степен на двостепената ракета сопственост на „Спејс Икс“, успешно се одвои од „Фалкон 9“ и се приземји на платформа во Тихиот Океан, јужно од базата „Ванденберг“. 

Компанијата „Спејс Икс“ е формирана во 2002 година од страна на извршниот директор на „Тесла Моторс“, Елон Маск.