Свет
17. October 2016 - 11:00

Уште еден разорен земјотрес утрово во светот

 
Силен земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Тибет, соопшти Геофизичкиот институт на САД.
 
Моментно нема информации за жртви, ниту за материјални штети.
 
Потресот се случил на длабочина од 32 километри, а епицентарот се наоѓа на приближно 300 километри северозападно од градот Камдо во провинцијата Чингхај.
 
На истото место во 2010 година се случил земјотрес од 6,9 степени по Рихтер, при што загинаа околу 3.000 луѓе.