Македонија
26. September 2017 - 11:34

УХМР најавува нови временски неприлики

Врнежи за изминатите 24 часа до 08час (во л/м2): 10 Пожаране, 6 Лазарополе, 5 Тетово, 4 Претор, 3 Маврово, 2 Крушево, Кр. Паланка, 1 Дебар, Куманово, Прилеп, Битола, Скопје, Виница, Охрид,

Времето денес (26.09 2017 год.): Претежно облачно, во источните делови со повремени врнежи од дожд. Во западните делови ќе има сончеви периоди, но попладне и повремен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 16 до 22 степена.

Во Скопје температура до 20 °C.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и свежо време со слаб до умерен ветер од североисточен правец. До петок ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет, особено во јужните делови. За време на викендот ќе има и сончеви периоди.