Спорт плус
7. July 2019 - 11:31

УФЦ: Гледачите го видоа најкраткиот меч во историјата

УФЦ 239 во Лас Вегас ни го донесе најбрзиот нокаут во историјата, откако Хорхе Масвидал го доби непријателскиот дуел со Бен Аскрен во велтер категорија со еден од најспектакуларните нокаути во историјата на ММА борбите, добивајќи ја победата по само пет секунди.

Поранешниот шампион од Белатор и ОНЕ шампионатот, Аскрен влезе во мечот без пораз и како еден од фаворитите за титулата, но Масвидал „летечки“ го погоди со колено, по што Аскрен беше веднаш на подот и Масвидал ја доврши работата.

Ударот беше толку силен, што на лекарите им беа потребни неколку минути да му ја повратат свеста на Аскрен, кој за среќа на крајот сам си замина од октагонот.