Фудбал
19. October 2016 - 16:16

УЕФА покренува дисциплинска против Копенхаген поради огномет во Лестер

 
 
 Европската фудбалска унија (УЕФА) денеска започна дисциплинска постапка против данскиот шампион Копенхаген поради палење на факели на неговите навивачи на натпреварот против Лестер во Лигата на шампиони.
 
Данските навивачи непосредно пред почетокот на мечот додека се интонираше химната на натпреварувањето, користеа пиротехнички средства во големи количини.
 
Натпреварот заврши со победа на Лестер со 1:0.
 
УЕФА одлуката за санкции ќе ја донесе 17 ноември.