Свет
30. May 2018 - 18:39

Убиениот руски новинар денеска одржа прес-конференција

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко кој вчера беше застрелан во Киев, сепак е жив и е во добра здравствена состојба, јавува Би-Би-Си.

Бабченко денеска одржа прес-конференција на украинска телевизија.

Шефот на безбедносните служби на Украина, Васил Храјцак соопшти дека „убиството“ било исценирано за да се изложат руските агенти.

Сопругата на Бабченко претходно изјави дека тој бил застрелан во грбот кога го напуштал својот стан во Киев.