Балкан
1. September 2015 - 10:00

Уапсените британски новинари во Турција обвинети за помагање на терористи

Турски суд покрена обвинение против двајцата британски новинари од „Вајс њуз“ и нивниот преведувач, кои беа уапсени во четвртокот, поради „помагање на терористичка организација“ и донесе одлука тие да бидат во притвор до почетокот на судскиот процес.

Двајцата новинари, дописникот Џејк Хенрахан и камерманот Филип Пендалбери се приведени додека известувале за борбите меѓу турските безбедносни сили и курдските бунтовници во градот Дијабекир, кој е населен главно со Курди.

Судот во Дијарбекир донесе одлука дека новинарите, за кои не се знае која терористичка организација наводно ја помагале, да бидатр задржани во притвор.

Во соопштението на „Вајс њуз“ се осудуваат „обидите на турската Влада да ги замолчи новинарите чии известувања од регионот се од клучно значење“.

Неименуван претставник на турските власти во четвртокот изјави дека британските новинари биле во контакт со бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК).