Македонија
3. December 2016 - 12:59

Уапсен скопски наркодилер, еве што пронајде полицијата кај него

Единицата за недозволена трговија со дрога до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицето З.А. (27) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, предвидено и казниво по член 215 од кривичниот законик на Република Македонија.
 
Пријавениот во текот на ноември 2016 година неовластено набавил поголема количина на марихуана со намера истата да ја продава на уживатели од Скопје. Имено, Единицата за недозволена трговија со дрога, преземајќи мерки и активности за сузбивање на уличната продажба на дрога, дојде до сознание дека З.А., кој и претходно е кривично пријавуван за недозволена трговија со марихуана, набавил поголема количина на марихуана, со намера
да ја препродава.
 
По потврдување на сознанието, Единицата презеде мерки и активности за обезбедување на материјални докази, за што на 23.11.2016 година со наредба од Судија на претходна постапка извршен е претрес во домот на пријавениот, каде се пронајдени и одземени 93,27 грама марихуана спакувани во една тегла и две полиетиленски кесиња, една таблета со активна компонента 3,4 грама метилен-диоксиметамфетамин (МДМА) и една дигитална вага на која се најдени траги од марихуана.
 
З.А. бил приведен и делумно дал појаснување за потеклото на пронајдената дрога во неговиот дом.
 
Судија на претходна постапка на пријавениот му изрече мерка претпазливост со која истиот е обврзан еднаш во неделата да се пријавува во надлежната полициска станица.