Фудбал
3. September 2020 - 20:51

У21: Шпанија си замина со три бода од Скопје, Митревски промаши пенал

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година загуби со 0:1 од Шпанија во натпревар од квалификациите за Европското првенство, одигран на националната арена „Тодор Проевски“.

Шпанија со гол на Дуро од пенал во 82. минута ги завери трите бода, а Димитар Митревски во 87. минута промаши од белата точка за македонската репрезентација и ја пропушти шансата да донесе бод против големиот фаворит.

Екипата на Благоја Милевски беа рамноправен противник на „фуријата“, откако гостинот не создаде посериозна шанса, но сепак дојде до победата благодарение на голот од пенал.

Следниот меч за „жолто-црвените“ е на гостински терен со Фарски Острови.