Балкан
17. January 2017 - 19:47

Турското обвинителство бара до 142 години затвор за курдскиот лидер Селахатин Демирташ

Турското обвинителство денеска побара до 142 години затвор за копретседателот на главната курдска партија во Турција, Селахатин Демирташ, кој е обвинет за поврзаност со нелегалната Курдска работничка партија (ПКК).

Меѓу обвиненијата, поднесени против Демирташ, се „раководење со терористичка организација“, „вршење на терористичка пропаганда“, „поттикнување на насилство и омраза“, „воздигнување на криминал и злосторник“, за што обвинителството за него бара затворска казна меѓу 43 и 142 години.

Обвинителството во Дијарбекир побарало исто така и меѓу 30 и 83 години затвор за копретседателката на Демократската партија на народите, Фиген Јуксекдаг. Таа е обвинета за „прекршување на законот за протести и собири“, „поттикнување на насилство и омраза“ и „провоцирање на луѓе за извршување на злосторства“.

Демирташ и Јуксекдаг беа уапсени во ноември минатата година заедно со уште десетмина други пратеници од истата партија.