Балкан
22. April 2017 - 18:44

Турски војник е убиен при судир со ПКК

Еден турски војник загина во судир со терористичката Курдска работничка партија (ПКК) во округот Сирнак, југоисточна Турција, јави турската телевизија „НТВ“.

Борци на групата отвориле оган врз турските сили за безбедност, кои спроведувале операција во реонот на градот Улудере.

При престрелката бил ранет турски војник. Тој бил пренесен во болница во Сирнак, но и покрај укажаната медицинска помош, починал.