Спорт плус
3. July 2016 - 0:47

Тур де Франс: Првата етапа за Кавендиш

Британецот Марк Кавендиш победи на првата етапа, на 103-то издание на најпозната велосипедска трка во светот „Тур Д’Франс“.
 
Кавендиш, кој на претходните свои учества на трката околу Франција имаше забележано 26 победи, мораше да ја сочека 27-та за прв пат да ја облече жолтата маичка. До победата тој стигна откако го доби спринтерскиот дуел со Петер Саган и Марсел Кател.
 
Трката околу Франција стартуваше од историското место Мон Сен Мишел, а првата етапа имаше должина од 188 километри.
 
Првата етапа ја обележа и инцидентот кој му се случи на Алберто Контадор, Шпанецот имаше незгодно паѓање, но и покрај видливата повреда на рамото тој ја заврши етапата.
 
Втората етапа ќе се вози од Сен Лоа до Шербу-Октавил и е со должина од 182 километри.