Фудбал
15. September 2021 - 18:08

Тухел го фали Лукаку

Тренерот на Челси, Томас Тухел вели дека напаѓачот Ромелу Лукаку е тип на фудбалер кој му недостасуваше на лондонскиот клуб. Белгиецот синоќа беше единствениот стрелец на мечот од ЛШ против Зенит.
 
„Настапот на Ромелу не беше лесен. Не направивме многу можности за него, но тој е тип на играч кој не губи самодоверба. И поради тоа е првокласен напаѓач. Тој е многу важен, нема многу напаѓачи со негов квалитет“ рече Тухел.
 
Белгискиот ас ова лето се врати во Лондон од редовите на Интер.
 
„Победувавме и без Лукаку и правевме резултати, но тој е тип на играч не само поради талентот, туку и поради неговата личност. Тој е така скромен, сјајно комуницира и создава убава енергија. Духот и атмосферата минатата сезона не одведоа далеку“ смета Тухел.
 
Лукаку сезонава од 6 шута во рамки на голот постигна 4 погодоци.
 
„Во фудбалот нема многу голови, а целиот тим верува дека потребна му е една шанса за погодок. Тој не носи само талент, туку и го трга притисокот од соиграчите“ категоричен е Германецот.