Свет
9. November 2016 - 15:14

Трамп денеска слави: Еве со колкава предност ја победи Хилари

Републиканецот Доналд Трамп беше избран за претседател на САД, откако ја победи својата политичка ривалка од Демократската партија Хилари Клинтон со 279 наспроти 218 гласови на електорите од Изборниот колеџ, според првичните резултати. 
 
За победа на претседателските избори потребни се 270 гласови.
 
Следуваат американските држави и гласовите на електорите кои двајцата кандидати ги освоија на нив:
 
Доналд Трамп:
 
Аљаска - три гласа во Изборниот колеџ
 
Алабама - девет
 
Арканзас  - шест
 
Јужна Каролина - девет
 
Северна Каролина -15
 
Северна Дакота - три
 
Јужна Дакота - 3
 
Флорида - 29
 
Џорџија - 16
 
Ајдахо - четири
 
Индијана - 11
 
Ајова - шест
 
Канзас - шест
 
Кентаки - осум
 
Луизијана - осум
 
Мејн - еден (останатите се за Клинтон)
 
Мисисипи - шест
 
Мисури - десет
 
Монтана - три
 
Небраска - пет
 
Пенсилванија - 20
 
Охајо - 18
 
Оклахома - седум
 
Тенеси - 11
 
Тексас - 38
 
Јута - шест
 
Западна Вирџинија - пет
 
Вајоминг - три
 
Висконсин - десет
 
Хилари Клинтон: 
 
Калифорнија - 55
 
Колорадо - девет
 
Конектикат - седум
 
Делавер - три
 
Хаваи - четири
 
Илионоис - 20
 
Мејн -три,(еден за Трамп)
 
Мериленд - десет
 
Масачусетс - 11
 
Невада - шест
 
Њу Џерси - 14
 
Њујорк - 29
 
Њу Мексико - пет
 
Орегон - седум
 
Роуд Ајленд - четири
 
Вермонт - три
 
Вирџинија - 13
 
Вашингтон, округот Колумбија - три
 
Државата Вашингтон - 12.