Свет
20. November 2015 - 11:30

Tерористите повторно сеат смрт - Загинаа пет лица

Пет лица загинаа, а 170 се чуваат како заложници откако во хотел во Мали влегле тројца воодужени џихадисти, кои според сведоците, пристигнале во хотелот со дипломатски возила.
 
Тројца тешко вооружени џихадисти извршија напад врз хотелот „Радисон“ во центарот на главниот град на Мали, Бамако, при што според досегашните информации има петминазагинати. 
 
Би-Би-Си јави дека од хотелот се слушале истрели од автоматско оружје.
 
Хотелот „Радисон“ важи за место каде најчесто одседнуваат странци кои работат во Мали. Во моментов во хотелот престојуваат околу 170 гости.