Свет
30. December 2015 - 18:48

Терористички напад во Русија - Има загинати

Исламисти отвориле оган кон туристи во туристичкото место во руската република Дагестан на Кавказ.

Во пукањето кое се случило вчера вечер во близина на тврдината во Дербент, загинало едно лице, а 11 биле ранети од кои 5 се во тешка состојба.

Нападот се случил во моментот кога дваесетина туристи биле на балконот на тврдината Нарин-Кала, а полицијата на местото на злосторството дополнително пронашла 67 чаури од куршуми од различен калибар. Според полицијата, напаѓачите пукале од шумата во близина.

Претседателот на Дагестан, Рамзан Абдулатипов изјавил дека напаѓачите би можеле да бидат “локални бандити или екстремисти кои бараат одмазда”.

Видеото погледнете го ОВДЕ